Sepetim ( 0 )
Neden Mezar Modellerimizde Granit Malzeme Tercih Ediyoruz?

Neden Mezar Modellerimizde Granit Malzeme Tercih Ediyoruz?

15.06.2017
Huzur Mezar, sevdiklerinizin anısını yaşatacağınız mezar taşları için dayanıklı ve güzel görünümlü kalın granit mezar modellerini yıllardır Türkiye'nin birçok mezarlığına inşa etti. Diğer mezar modellerine göre birçok avantajı olan granit malzemeyi biraz daha yakından tanımanızı ve eski çağlardan beri önemli anıt mezarlarda ve birçok anıtsal yapıda kullanılmış olan granit malzemeyi neden mezar yapımında öncelikli olarak tercih ettiğimizi bilin istedik.

Granit, çıplak gözle görülebilir büyüklükte granüllere sahip olan volkanik bir taştır. Yer altında magmanın yavaşça soğuyup kristalleşmesiyle ortaya çıkar. Lavlardan farklı olarak bu volkanik kayaç asla yüzeye çıkmaz, yer kabuğunun altında sıkışık vaziyettedir. 20 ton kadar ağırlığa ulaşan devasa bloklar halinde bulunur ve taş ocaklarında kalın levhalar halinde kesilir. Buradan nihai ürünü ortaya çıkaracak imalathanelere gönderilir.

 

granit mezar taşı malzemesiÇoğunlukla kuartz ve feldispattan oluşan mineral bileşenleri ona iri benekler halinde gri, pembe, kırmızı ve beyaz renklerini verir. Yeryüzünde çokça bulunduğu ve günlük hayatta sıkça karşımıza çıktığı için en çok bilinen volkanik taşlardan biridir. Bunun yanında dayanıklı ve göze hitap eden dokusuyla da yaygın olarak tercih sebebi olmaktadır. Mutfak tezgahından zemin döşemesine, merdiven basamaklarından kaldırım taşlarına ve mezar taşlarına kadar pek çok farklı kullanım alanı vardır. Özellikle şehirde yaşıyorsanız, tüm etrafınız granitle çevrili dememiz abartı olmayacaktır.

 

Granit olası hasarlara karşı mermere kıyasla çok daha dirençli ve serttir. Bu dayanıklılığından dolayı binyıllardır anıt mezarlarda kullanılmak üzere mimarlar ve mühendisler tarafından özellikle tercih edilegelmiştir. Isı, yağmur gibi dış etkilere karşı oldukça sağlamdır. Geçirgenliğe sahip olmadığından rengini, dokusunu ve cilasını çok uzun bir zaman dilimi için saklayacaktır.

 

Kalın Granit Mezar Modeli
Granit taşlarının yaşlanmayan ömrü iyi bilinen bir gerçektir. Aşınma ve çizilmeye karşı dayanıklıdır ve normal şartlar altında çatlamaz. Bu doğal taşın derinliği ve karakteri herhangi bir insan yapımı yüzeyden kıyas kabul etmeyecek şekilde üstündür. Bunun yanı sıra, granit madencileri ve imalatçıları yeni teknolojilerle granit maliyetini son yıllarda oldukça düşürmüştür. Böylece doğallığı, dayanıklılığı ve şıklığının yanında fiyatları da son derece uygun hale gelmiştir. Tüm bu özellikleri onu, mezar yapımında kesinlikle en iyi seçenek olarak karşımıza çıkarır. Sevdiklerinizin anısını övgüyle yaşatmak için mükemmel bir tercihtir.